top of page

SIKÇA SORULAN SORULAR

Dövme hakkında en çok sorulan soruları sizin için yanıtladık.  

DÖVME ACIR MI, ACITIR MI? NE KADAR ACIR? CANIM YANAR MI?

İlk kez dövme yaptıracak insanların en çok merak ettikleri soru: Dövme acıtır mı? Canım yanar mı? Sorusudur. Çok haklı bi soru fakat bu soruya verilebilecek net bir yanıt yok ama tanımlamak gerekirse; İnsanların deri farklılıkları, yapılan bölge hassasiyet derecesi, kişinin herhangi bir alerjik, kronik hastalığı ile cilt hastalığının olması, deri renklerinin farklılıkları, beslenme şekilleri, yapılan mevsim gibi pek çok faktör acı seviyesini değiştirir. Özellikle bazı bölgeler daha fazla acır mesela avuç içi ve yüz bölgesi en çok acıyan bölgelerdir. Kafanın üstü ve ense bölgesi çok acımamasına rağmen makinenin sesini fazlasıyla algılayan baş bölgesi insan algısını zorlayarak daha çok acıyormuş hissi verir. Bazı dövme teknikleri ve dövmenin büyüklüğü de acı algısında farklılıklar yaratır. Tüm bu etkenlere rağmen söylenebilecek çok net bir yanıt varsa o da katlanılamayacak bir acı olmadığı şeklindedir. Unutmamalı ki insan psikolojisi de acı algısını değiştiren büyük etkenlerin başında yer alır 😊 Dövme yaptırmaya çok istekli ve hevesli birinin acıya vereceği yanıt ile çok büyük bir korku algısı ile önyargılı olan kişilerin vereceği yanıtlar değişmektedir.

DÖVME YAPTIRMAK DERİME ZARAR VERİR Mİ?

Geçmiş yıllarda kullanılan boyaların alkol bazlı olması bazı ciltlere zarar vererek alerjik reaksiyonlara yol açmıştır. Günümüzde kullanılan boyalar ise su bazlı ve cilde asla zarar vermeyen boyalardır. 

DÖVMENİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dövmenin bakımını dövme sanatçımız size dövme bittiğinde uygulamalı olarak gösterecek ve detaylı olarak anlatacaktır. Önemli olan ilk birkaç gün boyunca bölgenin suyla temas etmemesi ve sonrasında temizliğinin ve kremleme aşamalarının düzenli olarak uygulanmasıdır. Önerilen iyileştirici kremler ile nemlendirilmeli ve mikrop kapma riski yüksek olan ortamlara girmekten, elle temastan kaçınılmalıdır. Tüm bu kurallara dikkat edildiği taktirde dövme kısa sürede iyileşecektir.

DÖVME YAPTIRMADAN ÖNCE NASIL BİR HAZIRLIK YAPMALIYIM?

Dövme yaptırmadan önce dövmenin yapılacağı bölgenin mikrop kapmaması için kişinin kişisel temizliğini önceden yapması yerinde olacaktır. Bölgenin birkaç gün öncesinde epilasyon, ağda gibi işlemler görmemiş olması gereklidir. Dövme yaptırılacak bölgeye herhangi bir losyon, krem uygulamak da doğru değildir.

KİMLERE DÖVME YAPILAMAZ?

Stüdyomuzda kanser riski taşıyan hastalara, anemi ve lösemi gibi kanla ilgili hastalığı olanlara, emziren ve yeni doğum yapmış kadınlara doktor raporu olmaksızın dövme yapmayı uygun görmüyoruz.

DÖVME YAPTIRDIKTAN SONRA GÜNEŞE ÇIKILABİLİR Mİ?

En az 15-20 gün dövmenin güneşten korunması gerekir. Aksi halde dövme zarar görebilir. Çok iyi bir güneş kremi ile dövmeyi korumak gerekir.

DÖVME YAPTIRDIKTAN SONRA DENİZE VE HAVUZA GİRİLİR Mİ?

Hayır girilemez. Mikrop kapma riski yüksek olan bölgenin en az 10-15 gün deniz ve havuzdan korunması gereklidir. Bazı istisnai durumlarla bu süre uzayabilir.

DÖVME SOLAR MI?

Dövme zamanla deri yaşlandığı ve pigmentler hareket ettiği için ayrıca güneş faktörü de göz önünde tutulur ise bir miktar renginden değer kaybedebilir.

BOZULAN DÖVMENİN ÜZERİNDEN GEÇİLEBİLİR Mİ?

Evet eğer durumunuzda bir sakınca yoksa üzerinden geçilebilir.

DÖVME DERİNİN HANGİ TABAKASINA YAPILIR?

Dövme derinin dermis adı verilen orta tabakasına yapılır.

Aklınıza takılan diğer sorular için stüdyomuzu ziyaret edebilirsiniz veya Hızlı iletişim yollarımızdan birini kullanarak bizimle iletişim kurablirsiniz.

bottom of page